Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwykonawca nie zawsze otrzyma zapłatę bezpośrednio od zamawiającego

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Katarzyna Śliwak

Wystawienie faktur końcowych jest zazwyczaj możliwe po podpisaniu protokołu odbioru końcowego przez inwestora. 
To problem dla tych podwykonawców, którzy chcą zażądać bezpośredniej zapłaty od zamawiającego.

Na podstawie art. 143c ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) zamawiający jest zobowiązany dokonać bezpośredniej zapłaty na rzecz zaakceptowanego przez niego podwykonawcy, w przypadku gdy ten nie uzyskał należnej zapłaty od wykonawcy. Choć dzięki wprowadzeniu tego przepisu podwykonawcy umów realizowanych w reżimie zamówień publicznych uzyskali większą ochronę, to jednak w pewnych sytuacjach skorzystanie z tej ochrony może być utrudnione.

Komu przysługuje ochrona

Ochrona na podstawie art. 143c ust. 1 p.z.p. przysługuje podwykonawcom dostaw, usług oraz robót budowlanych, pod warunkiem że zostali odpowiednio zgłoszeni zamawiającemu zgodnie z wymogami Prawa zamówień publicznych. W przypadku dalszych podwykonawców możliwość żądania bezpośredniej zapłaty przysługuje jedynie podwykonawcom robót budowlanych. Podmioty te mogą zwrócić się do zamawiającego z żądaniem bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia przysługującego im od wykonawcy (a w przypadku ww. dalszych podwykonawców – od podwykonawcy), jeśli wynagrodzenie to stało się wymagalne zgodnie z postanowieniami umowy podwykonawczej.

Wskazani podwykonawcy mogą żądać jedynie wynagrodzenia należnego po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament