Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójstwa z troski i miłości

03 grudnia 2019 | Rzecz o prawie | Anna 
Nowacka-Isaksson

W racjonalnej Szwecji temat eutanazji od lat dzieli społeczeństwo.

Szwedzkie prawo zakazuje eutanazji bez względu na to, czy dana osoba sobie jej życzy czy nie. Może się to jednak zmienić.

Ostatnio mężczyzna został skazany na półtora roku więzienia za to, że podał swojej nieuleczalnie chorej żonie śmiertelną dawkę morfiny. Zanim jednak 63-letni Richard zrobił kończący życie zastrzyk, nagrał film z pożegnalnymi słowami żony. Sfilmował też jej próbę popełnienia samobójstwa poprzez wdychanie azotu.

Film przyczynił się do orzeczenia łągodniejszego wyroku, niż żądał prokurator. Ten chciał bowiem co najmniej dwóch lat więzienia.

Ponieważ sąd rejonowy Ångemarlandu doszedł również do wniosku, że kobieta była w stanie odebrać sobie życie sama, czynu jej męża nie można oceniać jako współpomocy w samobójstwie, tak jak żądał adwokat Richarda. Oskarżony działał zgodnie z wolą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament