Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona lokatorów: czy to koniec eksmisji na bruk?

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Irena 
Wachowiak-Szudra

Z dniem 21 kwietnia 2019 roku weszła w życie na pozór nieznaczna zmiana jednego przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która w perspektywie może powodować niekorzystne dla gmin skutki finansowe.

Chodzi o art. 1046 § kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.c.), który określa postępowanie komornika przy opróżnianiu lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, na podstawie tytułu wykonawczego, bez prawa do lokalu socjalnego (ew. zamiennego).Należy dodać, że wyroki eksmisyjne z których nie wynika dla dłużnika prawo do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, nie należą do rzadkości.

Osoby uprawnione

Katalog osób uprawnionych, którym sąd orzekając eksmisję, bezwzględnie musi przyznać prawo do takiego lokalu zawiera art. 14 ust 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (ustawa o.p.l.).Są to m.in.: kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci/ renciści o niskich dochodach, bezrobotni – jeżeli nie mogą zamieszkać w innym lokalu, a także gdy ich sytuacja materialna nie pozwala na zapewnienie lokum we własnym zakresie.

W przypadku innych osób, o dalszych losach eksmitowanych, decyduje sąd, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez eksmitowanego z lokalu oraz jego szczególną sytuację materialną i rodzinną. Z mojej praktyki procesowej wynika, że sądy rozstrzygając kwestię lokalu socjalnego, zasadniczo bazują na ww. przesłankach obligatoryjnych, oczywiście o ile w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament