Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina zwróci pełne koszty przewozu niepełnosprawnych uczniów

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Nowe przepisy ustalające sposób obliczania kosztów przewozu niepełnosprawnych dzieci do szkoły lub przedszkola przez rodziców weszły 
w życie 3 grudnia. Rodzice mają 30 dni na wypowiedzenie umowy zawartej 
z gminą zgodnie z wcześniejszymi przepisami.

Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. W nowych regulacjach przewidziano zwrot pełnych kosztów paliwa zużytego na drogę dzieci i ich opiekunów do miejsca nauki i z powrotem.

Obowiązki gminy

Tak jak poprzednio, do obowiązków gminy należy zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim, a także dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym z uwagi na potrzebę kształcenia specjalnego bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

Gmina musi nadal zapewniać niepełnosprawnym uczniom, objętym kształceniem specjalnym, bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament