Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wójtowi nie wolno pozostawiać decyzji w sprawie dochodzenia należności

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy może podjąć uchwałę o niedochodzeniu należności cywilnoprawnych od dłużników, maksymalnie 
do kwoty 100 zł.

- Nasz referat urzędu miasta przygotowuje nowy projekt uchwał (mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. ) w sprawie stosowania różnych preferencji odnośnie należności cywilnoprawnych i wyłączeń. Powstała wątpliwość czy dopuszczalny będzie zapis, że wójt może zaniechać dochodzenia tych należności nieprzekraczających 50 zł na drodze postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Na podstawie art. 59 ust. 1-2 ustawy o finansach publicznych (u.o.p.), organ stanowiący może stosować różne preferencje w zakresie wskazanych w pytaniu należności cywilnoprawnych. Z norm tych wynika bowiem, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym (np. jednostkom budżetowym), mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określi szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg, o których wyżej mowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament