Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy restrukturyzować przedsiębiorstwo

13 grudnia 2019 | Biznes | Filip Kozik

Problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa nie dotykają wyłącznie samego dłużnika. W ogromnej mierze wpływają na otoczenie gospodarcze i zdolność płatniczą jego kontrahentów, czy wierzycieli. Zależność ta jest szczególnie widoczna w relacjach dużych i małych firm, gdzie ekonomiczny byt tych ostatnich jest uzależniony od terminowych płatności zleceniodawcy.

Problematyka zagrożenia niewypłacalnością lub samej niewypłacalności została ujęta w prawie restrukturyzacyjnym oraz prawie upadłościowym i stanowi kompleksową odpowiedź na to, jak należy postępować w obliczu zatorów płatniczych.

Należy pamiętać, że celem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest uniknięcie ogłoszenia jego upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami, a tam gdzie to konieczne – również poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych.

Dłużnik niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością

Zgodnie z art. 6 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (dalej: Pr.restr), postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. W kontekście niewypłacalności należy odwoływać się do przepisów ustawy Prawo upadłościowe (dalej: P.u.), a konkretnie art. 11. Dążąc do skonkretyzowania okoliczności uzasadniających tezę o zaistnieniu niewypłacalności danego podmiotu, należy pamiętać, że ten stan może mieć dwojaki charakter. Zasada ta obowiązuje również w razie zagrożenia niewypłacalnością.

Niewypłacalność w postaci utraty płynności

Definiowanie niewypłacalności przez pryzmat braku gotówki, która pozwoli na bieżące regulowanie zobowiązań dłużnika jest ściśle skorelowana z art. 11 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11533

Wydanie: 11533

Spis treści

Reklama

Idą Święta + Komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament