Kiedy restrukturyzować przedsiębiorstwo
Problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa nie dotykają wyłącznie samego dłużnika. W ogromnej mierze wpływają na otoczenie gospodarcze i zdolność płatniczą jego kontrahentów, czy wierzycieli. Zależność ta jest szczególnie widoczna w relacjach dużych i małych firm, gdzie ekonomiczny byt tych ostatnich jest uzależniony od terminowych płatności zleceniodawcy.
Problematyka zagrożenia niewypłacalnością lub samej niewypłacalności została ujęta w prawie restrukturyzacyjnym oraz prawie upadłościowym i stanowi kompleksową odpowiedź na to, jak należy postępować w obliczu zatorów płatniczych.
Należy pamiętać, że celem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest uniknięcie ogłoszenia jego upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami, a tam gdzie to konieczne – również poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Dłużnik niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością
Zgodnie z art. 6 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (dalej: Pr.restr), postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. W kontekście niewypłacalności należy odwoływać się do przepisów ustawy Prawo upadłościowe (dalej: P.u.), a konkretnie art. 11. Dążąc do skonkretyzowania okoliczności uzasadniających tezę o zaistnieniu niewypłacalności danego podmiotu, należy pamiętać, że ten stan może mieć dwojaki charakter. Zasada ta obowiązuje również w razie zagrożenia niewypłacalnością.
Niewypłacalność w postaci utraty płynności
Definiowanie niewypłacalności przez pryzmat braku gotówki, która pozwoli na bieżące regulowanie zobowiązań dłużnika jest ściśle skorelowana z art. 11 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta