Solidarność z regionami uzależnionymi od węgla
Ważne jest pokazanie, że Unia ma świadomość, iż ta transformacja dla niektórych będzie większym wyzwaniem niż dla innych – mówi Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu.
Polska twierdzi, że na transformację gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej potrzebuje przynajmniej 500 mld euro. Czy to wiarygodne szacunki?
Pytanie, jak definiujemy transformację. Jeśli na skalę europejską mówimy o inwestycjach rzędu 260 mld euro rocznie, to być może dla Polski rzeczywiście przez cały okres będzie to 500 mld euro. Ale czym innym jest twierdzenie, że reszta Europy powinna taką kwotę położyć na stole dla Polski. Polska ma ogromny wzrost gospodarczy, ogromny potencjał innowacyjności, ma młode społeczeństwo, które domaga się tej transformacji, ma wielki potencjał inwestycyjny. Choć oczywiście ma też regiony, gdzie to się samo nie wydarzy i tam Europa powinna wkroczyć ze swoim mechanizmem sprawiedliwej transformacji, zawierającym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.
Wiemy tylko, że będzie w nim 100 mld euro. Ale nie konkretnie, co złoży się na tę sumę, ile będzie z budżetu itp.?
Do połowy stycznia będziemy jeszcze nad tym pracować i wtedy powiemy więcej. Ale z naszej wstępnej analizy wynika, że pieniądze z budżetu UE w połączeniu z krajowym współfinansowaniem i dźwignią finansową Europejskiego Banku Inwestycyjnego to będzie ok. 100 mld euro. Ważne jest pokazanie, że Unia ma świadomość, iż ta transformacja dla niektórych będzie większym wyzwaniem niż dla innych. Sednem mechanizmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta