Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa nierozliczone zamachy

13 grudnia 2019 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Generał Wojciech Jaruzelski przygotowuje się do wygłoszenia przemówienia obwieszczającego wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
źródło: NAC
Generał Wojciech Jaruzelski przygotowuje się do wygłoszenia przemówienia obwieszczającego wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

 

O 13 grudnia 1981 roku pisali ludzie, którzy byli bohaterami tamtych czasów. Cóż ja mogę od siebie dodać? Miałem wówczas 10 lat i oceniałem rzeczywistość bardziej poprzez emocje osób z mojego otoczenia niż poprzez własne, mocno niesprecyzowane wówczas osądy.

Tak wiele wydarzeń z ostatnich 38 lat odeszło w niepamięć. Jednak tamten piękny zimowy poranek pamiętam doskonale w każdym szczególe. Podobnie jak większość moich rówieśników w każdą niedzielę zazwyczaj oglądałem „Teleranek". Młodszym spieszę wytłumaczyć, że był kiedyś taki program telewizyjny, który oglądały niemal wszystkie polskie dzieci i młodzież. Dzięki Jaruzelskiemu „Teleranek" urósł do rangi symbolu: jako pierwsza „ofiara" stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku o dziewiątej rano programu nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11533

Wydanie: 11533

Spis treści

Reklama

Idą Święta + Komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament