Budynki modułowe powstają szybciej niż tradycyjne, a czas to pieniądz
Nasz rynek hotelarski jest już dojrzały, inwestorzy szukają wszelkich sposobów optymalizacji przy zachowaniu wysokiej jakości – mówią Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes, i Adam Pilczuk, dyrektor ds. rozwoju DMDmodular.
Nieco ponad rok temu informowaliście o rozpoczęciu produkcji modułów, z których na Manhattanie zostanie złożony hotel AC by Marriott. Na jakim etapie jest ten flagowy kontrakt?
Ewelina Woźniak-Szpakiewicz: Realizacja inwestycji odbywa się równocześnie w dwóch lokalizacjach. W Nowym Jorku trwają prace w technologii konwencjonalnej. Powstają fundamenty i najniższe kondygnacje przeznaczone dla funkcji wspólnych. W zakładzie DMDmodular w Skawinie finalizowane są prace nad 168 pokojami, które stanowią 21 kondygnacji modułowych hotelu.
Wywóz modułów odbędzie się w I kwartale 2020 r. W II kwartale rozpocznie się montaż modułów na Manhattanie. Czterogwiazdkowy hotel ma być oddany do użytkowania na przełomie 2020 i 2021 roku.
Budowa tego typu obiektu w sercu Manhattanu to duże wyzwanie logistyczne. Ta inwestycja jednocześnie pokazuje zalety budownictwa modułowego – działki w miastach są niewielkie, a nie jest potrzebne duże zaplecze na placu budowy. Budowa w tym modelu jest też mniej uciążliwa dla otoczenia.
Na jakim materiale bazujecie?
EWS: Produkujemy moduły w oparciu o stalowy szkielet. Finalnie z fabryki w Skawinie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta