Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uznanie administracyjne wpływa na przebieg postępowania?

14 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Pojawienie się uznania administracyjnego w sprawie wpływa na jej przebieg i uzasadnienie decyzji. I rodzi ono konsekwencje dla poszczególnych etapów procedury. Jakub Dorosz-Kruczyński

Decyzja administracyjna ma charakter związany albo uznaniowy. „Związanie" oznacza, że w przypadku spełnienia wszystkich przesłanek przewidzianych prawem organ administracji publicznej ma obowiązek wydać decyzję określonej treści. W przypadku „uznania", mimo spełnienia przez stronę warunków wynikających z przepisów, organ nie jest zobowiązany do załatwienia sprawy w konkretny sposób. Można powiedzieć, że „uznanie" uzależnia treść rozstrzygnięcia od woli organu.

Samo pojęcie „uznania" ma charakter doktrynalny. Dlatego ustalenie czy decyzja wydawana w danej sprawie ma taki charakter może powodować trudności.

Bez kontroli sądu

Treść rozstrzygnięcia wydanego w ramach uznania administracyjnego nie będzie podlegała kontroli sądu administracyjnego. Jednak sposób przeprowadzenia postępowania może być przedmiotem takiej weryfikacji. Dlatego postępowanie w sprawach uznaniowych powinno być prowadzone wyjątkowo rzetelnie. Tym samym na etapie wszczęcia postępowania konieczne jest ustalenie czy dana sprawa ma charakter uznaniowy.

Przykład:

Wójt wniósł do marszałka województwa o zmianę przeznaczenia niektórych nieruchomości leśnych położonych na terenie gminy z uwagi na konieczność wybudowania drogi publicznej. W toku postępowania administracyjnego strona przedstawiła szereg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11556

Wydanie: 11556

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament