Jak uznanie administracyjne wpływa na przebieg postępowania?
Pojawienie się uznania administracyjnego w sprawie wpływa na jej przebieg i uzasadnienie decyzji. I rodzi ono konsekwencje dla poszczególnych etapów procedury. Jakub Dorosz-Kruczyński
Decyzja administracyjna ma charakter związany albo uznaniowy. „Związanie" oznacza, że w przypadku spełnienia wszystkich przesłanek przewidzianych prawem organ administracji publicznej ma obowiązek wydać decyzję określonej treści. W przypadku „uznania", mimo spełnienia przez stronę warunków wynikających z przepisów, organ nie jest zobowiązany do załatwienia sprawy w konkretny sposób. Można powiedzieć, że „uznanie" uzależnia treść rozstrzygnięcia od woli organu.
Samo pojęcie „uznania" ma charakter doktrynalny. Dlatego ustalenie czy decyzja wydawana w danej sprawie ma taki charakter może powodować trudności.
Bez kontroli sądu
Treść rozstrzygnięcia wydanego w ramach uznania administracyjnego nie będzie podlegała kontroli sądu administracyjnego. Jednak sposób przeprowadzenia postępowania może być przedmiotem takiej weryfikacji. Dlatego postępowanie w sprawach uznaniowych powinno być prowadzone wyjątkowo rzetelnie. Tym samym na etapie wszczęcia postępowania konieczne jest ustalenie czy dana sprawa ma charakter uznaniowy.
Przykład:
Wójt wniósł do marszałka województwa o zmianę przeznaczenia niektórych nieruchomości leśnych położonych na terenie gminy z uwagi na konieczność wybudowania drogi publicznej. W toku postępowania administracyjnego strona przedstawiła szereg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta