Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Treści rozstrzygnięcia nie wolno domniemywać z uzasadnienia

14 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Uzasadnienie decyzji nie może zastąpić rozstrzygnięcia. W przypadku rozbieżności pomiędzy sentencją decyzji, a jej uzasadnieniem, o sposobie rozstrzygnięcia sprawy decyduje sentencja.

- Organ, który wydał decyzję, o części uprawnień i obowiązków stron rozstrzygnął w sentencji decyzji, a o pozostałej części w uzasadnieniu. Czy taka decyzja narusza prawo?

Tak.

Zgodnie z art. 107 § 1 pkt 5 i 6 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) decyzja musi zawierać m.in. rozstrzygnięcie oraz

uzasadnienie faktyczne i prawne. W myśl art. 107 § 3 k.p.a. uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11556

Wydanie: 11556

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament