Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydanie decyzji bez podstawy prawnej jest przesłanką stwierdzenia jej nieważności

14 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Decyzja jest wydana bez podstawy prawnej w sytuacji, 
gdy brak jest podstawy do rozstrzygnięcia sprawy w drodze decyzji. Do stwierdzenia nieważności decyzji 
nie wystarcza powołanie się przez organ na niewłaściwe przepisy.

- Organ powołał się w decyzji na już nieobowiązujące przepisy. Aktualne przepisy regulują jednak tę problematykę w taki sam sposób. Czy w tym przypadku istnieje przesłanka do stwierdzenia nieważności decyzji?

Nie.

Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) nieważność decyzji stwierdza się m.in. wówczas, gdy została ona wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji jest organ wyższego stopnia, a gdy decyzja wydana została przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze – ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11556

Wydanie: 11556

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament