Doręczenia zastępczego można dokonać tylko w razie nieobecności adresata
Jeżeli adresat jest nieobecny, pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi bądź dozorcy domu, jeżeli ta osoba zobowiąże się do oddania pisma adresatowi. Dozorcą jest m.in. recepcjonista.
- Pismo dla strony postępowania administracyjnego pozostawiono, za pokwitowaniem, portierowi w budynku, w którym mieszka strona, bez sprawdzenia czy strona jest w mieszkaniu i bez zawiadomienia jej o pozostawieniu pisma. Czy takie doręczenie wywołało skutki prawne?
Nie.
Zgodnie z art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w razie nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli te osoby podjęły się oddania pisma adresatowi. O doręczeniu pisma sąsiadowi lub dozorcy należy zawiadomić adresata, umieszczając zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta