Wygaśnięcie mandatu wójta stwierdza rada gminy albo komisarz wyborczy
W razie wygaszenia mandatu np. z powodu prowadzenia zakazanej działalności gospodarczej wójt może wnieść skargę do sądu administracyjnego. Ma na jej złożenie 7 dni. Anna Puszkarska
Przyczyny wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) określa art. 492 § 1 kodeksu wyborczego (dalej k.w.). Wygaśnięcie mandatu wójta następuje na skutek: odmowy złożenia ślubowania, niezłożenia – w terminach określonych w odrębnych przepisach – oświadczenia o stanie majątkowym, pisemnego zrzeczenia się mandatu, utraty prawa wybieralności (lub braku tego prawa w dniu wyborów), naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej bądź wyboru na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego.
Wygaśnięcie mandatu wójta następuje także w przypadku: orzeczenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (na okres co najmniej do końca kadencji) albo śmierci. Taki skutek wywołują również: odwołanie wójta w drodze referendum, odwołanie z powodu powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw – w trybie art. 96 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) lub zmiany w podziale terytorialnym, o których mowa w art. 390 § 1 pkt 3 k.w. (jednostka samorządowa zostaje włączona do innej jednostki albo dwie jednostki lub więcej łączy się w nową jednostkę).
Przykład:
Załóżmy, że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta