Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pokazać pomysł na UE

14 stycznia 2020 | Opinie | Michał Matlak

Pierwsze miesiące roku będą okresem wielkiej debaty 
nad przyszłością Unii. To dobry moment na rewitalizację 
naszej polityki europejskiej – pisze politolog.

Ten rok będzie kluczowy dla znaczenia Polski w Unii Europejskiej. Po pierwsze, działać zacznie Konferencja na temat Przyszłości Europy, którą zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Po drugie, zapadną decyzje w kwestii wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, które określą wsparcie finansowe z Brukseli dla rozwoju naszego kraju. Do tej pory było ono jednym z kluczowych instrumentów w wyciąganiu nas z zapaści infrastrukturalnej.

Jeśli rząd i opozycja nie znajdą swojego pomysłu na Europę, Polsce grozi marginalizacja na dziesięciolecia i trwały spadek do europejskiej drugiej ligi – wbrew naszej rosnącej pozycji gospodarczej w ramach Unii, wbrew naszemu potencjałowi geopolitycznemu i demograficznemu (po wyjściu Wielkiej Brytanii, Polska będzie piątym pod względem liczby ludności krajem UE).

Nie ma powrotu do narodowego ciepełka

Dziś w brukselskim dyskursie istnieje właściwie jedna wizja rozwoju Unii – federalistyczna. Federalizm w brukselskim rozumieniu oznacza zazwyczaj przeniesienie kompetencji krajowych na poziom europejski, choć w teorii polityki mógłby też oznaczać kierunek odwrotny. Wizja ta słabo koresponduje z nastrojami większości społeczeństw europejskich.

Badania opinii nie dają jednoznacznego obrazu – społeczeństwa Europy chcą zarazem zachowania suwerenności narodowej i zwiększenia kompetencji unijnych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11556

Wydanie: 11556

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament