Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sekretarz nie zastąpi wójta przy wprowadzaniu zmian do uchwały budżetowej

14 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Brak jest normy prawnej upoważniającej sekretarza gminy – w zastępstwie burmistrza – do dokonywania zmian 
w budżecie gminy. Marcin Nagórek

 

- Z końcem stycznia musimy wprowadzić zmiany w budżecie gminy. W projekcie zarządzenia przywołano art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy samorządowej, oraz art.: 212, 247 i 257 ustawy o finansach publicznych. Czy sekretarz gminy może zastąpić wójta w procedurze zmiany uchwały budżetowej? Ma on odpowiednie kompetencje (upoważnienie) i wieloletnie doświadczenie. Czy gdyby tak się stało, regionalna izba obrachunkowa może podważyć taką zmianę ?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz do ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy o samorządzie gminnym. Wynika z niego, że do zadań wójta należy w szczególności wykonywanie budżetu. Ta prerogatywa wójta jest wyraźnie akcentowana m.in. w orzecznictwie organów nadzoru nad gospodarką finansową jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin. Przykładowo, odnotować można stanowisko zawarte w uchwale Kolegium Regionalnej Izby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11556

Wydanie: 11556

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament