Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkołę zlikwidowano, ale boiska nie można zwrócić

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

W sprawach o zwrot wywłaszczonych nieruchomości istotne jest to, czy 
w określonym przedziale czasowym rozpoczęto prace związane z realizacją celu wywłaszczenia, lub czy po upływie określonego czasu ten cel został zrealizowany.

 

Działka, o której zwrot upomniał się w 2018 r. po raz kolejny spadkobierca nieżyjącej właścicielki, została wywłaszczona pod budowę szkoły. W PRL powoływano się powszechnie na taki właśnie cel wywłaszczenia. Bywało jednak i tak, że grunty zabierano „na wyrost", realizacja celu wywłaszczenia pozostawała w planach, a rzeczywiste przeznaczenie terenu okazywało się inne. Owocem takich działań stały się sprawy o zwrot wywłaszczonych nieruchomości, niewykorzystanych na cel wywłaszczenia.

Nowa wizja lokalna

Po raz pierwszy odmówiono byłej właścicielce zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w 1993 r. Stwierdzono, że działka znalazła się w granicach realizacji obiektów szkolnych. Przy budowie szkoły należy bowiem uwzględniać nie tylko wykonanie samego budynku szkoły, ale także towarzyszących jej wszystkich innych obiektów i urządzeń technicznych. Sprawę, zakończoną decyzją wojewody śląskiego o odmowie zwrotu nieruchomości, rozpatrywano na podstawie przepisów obowiązującej wówczas ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości.

Kolejne postępowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament