Szkołę zlikwidowano, ale boiska nie można zwrócić
W sprawach o zwrot wywłaszczonych nieruchomości istotne jest to, czy w określonym przedziale czasowym rozpoczęto prace związane z realizacją celu wywłaszczenia, lub czy po upływie określonego czasu ten cel został zrealizowany.
Działka, o której zwrot upomniał się w 2018 r. po raz kolejny spadkobierca nieżyjącej właścicielki, została wywłaszczona pod budowę szkoły. W PRL powoływano się powszechnie na taki właśnie cel wywłaszczenia. Bywało jednak i tak, że grunty zabierano „na wyrost", realizacja celu wywłaszczenia pozostawała w planach, a rzeczywiste przeznaczenie terenu okazywało się inne. Owocem takich działań stały się sprawy o zwrot wywłaszczonych nieruchomości, niewykorzystanych na cel wywłaszczenia.
Nowa wizja lokalna
Po raz pierwszy odmówiono byłej właścicielce zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w 1993 r. Stwierdzono, że działka znalazła się w granicach realizacji obiektów szkolnych. Przy budowie szkoły należy bowiem uwzględniać nie tylko wykonanie samego budynku szkoły, ale także towarzyszących jej wszystkich innych obiektów i urządzeń technicznych. Sprawę, zakończoną decyzją wojewody śląskiego o odmowie zwrotu nieruchomości, rozpatrywano na podstawie przepisów obowiązującej wówczas ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości.
Kolejne postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta