Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania może nastąpić w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania. Organ nie bada, czy skorzystanie z tego uprawnienia jest zgodne z interesem strony.

- Jedna ze stron postępowania administracyjnego chce zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Czy może to zrobić jeszcze przed wydaniem decyzji oraz czy zrzeczenie się przez nią prawa do wniesienia odwołania wpłynie na uprawnienia pozostałych stron?

Nie.

W art. 127a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przyjęto, że – w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania - strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron, decyzja staje się ostateczna i prawomocna (art. 127a § 2 k.p.a.). Oznacza to, że nie służy już od niej odwołanie w administracyjnym toku instancji (albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament