Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hydranty przeciwpożarowe wpływają na zakres odliczenia VAT

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Agnieszka Gilowska

W sytuacji, gdy infrastruktura wodno-kanalizacyjna zostanie przez gminę wykorzystana 
do celów przeciwpożarowych, nastąpi zmiana jej przeznaczenia, a w konsekwencji konieczna będzie stosowna korekta odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 18 lutego 2020 r., I SA/Gd 1391/19.

Wniosek o interpretację i stanowisko gminy

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że świadczy usługi w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków do/od mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji z terenu gminy. Do realizacji powyższych zadań służy posiadana przez gminę infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna. Infrastrukturę tę można podzielić na dwie grupy, tj. taką która jest wykorzystywana wyłącznie do świadczenia odpłatnych usług na rzecz podmiotów zewnętrznych oraz taką, która jest wykorzystywana zarówno dla potrzeb odpłatnego świadczenia usług, jak i na potrzeby własne gminy związane z funkcjonowaniem budynków zajmowanych przez jednostki budżetowe oraz urząd gminy, a także innych miejsc takich jak świetlice, boiska czy cmentarze.

Gmina wskazała następnie, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej, rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament