Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia: przesłanki odstąpienia od umowy i jej unieważnienia

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Mateusz Saczywko

Nowa ustawa prawo zamówień publicznych – w porównaniu do obwiązujących przepisów – znacznie poszerza możliwość odstąpienia od umowy. Nie wprowadza natomiast istotnych zmian dotyczących unieważnienia umowy.

Odstąpienie od umowy, jest jednostronną czynnością prawną, która w reżimie prawa zamówień publicznych, uzależniona jest nie tylko od spełnienia pewnych przesłanek, ale również przysługuje tylko jednej ze stron – zamawiającemu. Co więcej, odstąpienie od umowy, na podstawie art. 145 ust. 1 obowiązującej ustawy prawo zamówień publicznych (Pzp) , przysługuje prowadzącemu postępowanie, bez względu na to czy sama kwestia odstąpienia została w treści umowy przewidziana, czy też nie. Zamawiający może więc zawsze – w razie zaistnienia istotnej zmiany powodującej, że:

- wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub

- dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu

– odstąpić od umowy w terminie 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. Natomiast wykonawca nie może odstąpić od umowy, powołując się na to, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym.

Wyjątkowe zastosowanie

W wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z 3 października 2014 r. (II Ca 674/14) wskazano, że zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie panuje zgodność co do tego, że przepis art. 145 Pzp może być stosowany w sytuacjach wyjątkowych. W systemie prawa polskiego interes publiczny nie jest dobrem absolutnie nadrzędnym wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament