Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki chętniej pomagają OZE. Węgiel w odwrocie

03 marca 2020 | Ekonomia i rynek | Maciej Rudke
W ubiegłym roku przybyło ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w panelach fotowoltaicznych
źródło: Shutterstock
W ubiegłym roku przybyło ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w panelach fotowoltaicznych

mBank podniósł limit na finansowanie projektów odnawialnych źródeł energii z 1 mld zł do 2 mld zł. O podobnej polityce myśli coraz więcej banków. Może zabraknąć pieniędzy na brudne technologie.

 

– Dwukrotny wzrost to duża zmiana, pierwotnie planowaliśmy, że po tym jak wyczerpiemy pulę 1 mld zł, którą podnieśliśmy nie tak dawno, bo latem 2019 r. z 0,5 mld zł, zwiększymy limit „tylko" do 1,5 mld zł – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku.

O podwyższeniu limitu do 2 mld zł zadecydowało kilka przesłanek. – Na rynku jest sporo projektów OZE, branża jest w dobrej kondycji, więc zapotrzebowanie i możliwości finansowania są duże – wyjaśnia Pers. – Jednocześnie wychodzimy szybciej, niż zakładaliśmy z inwestycji węglowych. Oczywiście tam, gdzie mamy zobowiązania finansowania, dotrzymujemy ich, ale pojawiły się szanse na zrefinansowanie ich przez inne podmioty. Daje nam to większe możliwości zwiększenia finansowania OZE – dodaje.

Więcej na zielone...

mBank do tej pory ma zobowiązania finansowania projektów OZE na łącznie 1 mld zł, co nie znaczy, że już cała ta kwota jest udzielona. – Transze uruchamiane są systematycznie. Myślę, że do końca tego roku ten 1 mld zł będzie już w pełni wykorzystany. Jednocześnie spodziewamy się, że w tym czasie zapewnimy zobowiązania do finansowania na około 600 mln zł w ramach właśnie podniesionego limitu. Wtedy też być może będzie odpowiedni czas, aby zastanowić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament