Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciel skradzionego pojazdu nie może być pozbawiony możliwości jego wyrejestrowania

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Poza oświadczeniami właścicieli samochodu, organy administracji nie dysponowały żadnymi innymi dowodami, pozwalającymi ustalić przyczyny utraty auta.

O wyrejestrowanie pojazdu marki fiat z powodu kradzieży, zwróciła się do starosty nyskiego dwójka współwłaścicieli auta. Do wniosku załączyli zaświadczenie Policji, potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu, postanowienie prokuratora rejonowego o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie oraz własne oświadczenie o kradzieży samochodu.

Zgodnie z art. 79 ust.1 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym, do wyrejestrowania pojazdu z powodu kradzieży wystarczy oświadczenie właściciela, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania – ale tylko wówczas, gdy nie jest ono sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zgłoszenia o kradzieży pojazdu bywają fikcyjne, a zdarza się to najczęściej w celu wyłudzenia pieniędzy od ubezpieczycieli, bądź w razie kłopotów ze spłatą kredytów, zabezpieczonych na samochodach.

Oświadczenia nie wystarczyły

Starosta wystąpił więc do prokuratury o jednoznaczne wskazanie, czy utrata auta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament