Właściciel skradzionego pojazdu nie może być pozbawiony możliwości jego wyrejestrowania
Poza oświadczeniami właścicieli samochodu, organy administracji nie dysponowały żadnymi innymi dowodami, pozwalającymi ustalić przyczyny utraty auta.
O wyrejestrowanie pojazdu marki fiat z powodu kradzieży, zwróciła się do starosty nyskiego dwójka współwłaścicieli auta. Do wniosku załączyli zaświadczenie Policji, potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu, postanowienie prokuratora rejonowego o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie oraz własne oświadczenie o kradzieży samochodu.
Zgodnie z art. 79 ust.1 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym, do wyrejestrowania pojazdu z powodu kradzieży wystarczy oświadczenie właściciela, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania – ale tylko wówczas, gdy nie jest ono sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zgłoszenia o kradzieży pojazdu bywają fikcyjne, a zdarza się to najczęściej w celu wyłudzenia pieniędzy od ubezpieczycieli, bądź w razie kłopotów ze spłatą kredytów, zabezpieczonych na samochodach.
Oświadczenia nie wystarczyły
Starosta wystąpił więc do prokuratury o jednoznaczne wskazanie, czy utrata auta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta