Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej?

03 marca 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Zakres osób uprawnionych do pozyskiwania informacji publicznej, w tym dostępu do dokumentów urzędowych przysługuje „każdemu" i ma charakter bezwzględny. Do jego realizacji nie jest wymagany interes prawny lub faktyczny.

Prawo do uzyskania informacji publicznej zostało zastrzeżone w Konstytucji RP. Uprawnienie to zostało powtórzone w art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d.i.p.) z tym, że prawodawca przyznał je „każdemu". Z prawa do informacji publicznej mogą więc korzystać osoby fizyczne (obywatele i cudzoziemcy), osoby prawne i tzw. „ułomne osoby prawne".

Wolności i prawa polityczne

Konstytucyjny zakres prawa do informacji publicznej został określony w art. 61 ustawy zasadniczej. Na tym gruncie uprawnienie to zostało zaliczone do wolności i praw politycznych. Jego zakres jest szerszy niż wynika to z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Obejmuje ono także prawo do wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Dopuszczalne jest także nagrywanie obrazu i dźwięku przez uprawnionego podczas obrad tych organów.

Tym samym na konstytucyjne, ogólne prawo dostępu do informacji publicznej składają się dwa szczególne uprawnienia:

∑ wgląd i możliwość pozyskania dokumentacji urzędowej i informacji będącej w posiadaniu organów władzy publicznej – zasady i tryb realizacji tego uprawnienia określa ustawa o dostępie do informacji publicznej;

∑ wstępu na posiedzenia organów władzy publicznej wybranych w wyborach powszechnych wraz z możliwością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11598

Wydanie: 11598

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament