Na wirusa ruszyły roboty, drony i AI
Ogarniająca świat epidemia sprawiła, że startupy i innowacyjne firmy zaczęły pracować nad nowatorskimi projektami pomagającymi w walce z zarazą.
Wielu naukowców, przedsiębiorców i wynalazców potraktowało zbierającego śmiertelne żniwo koronawirusa jako wyzwanie. Efekty odpowiedzi innowatorów na zagrożenie są już widoczne lub wkrótce ujrzą światło dzienne. I nie chodzi tylko o rozwiązania, które stanowią bezpośrednie remedium na wirusa, ale również o takie, które np. ułatwiają życie w objętych kwarantanną regionach.
Dostawy z nieba i ziemi
W obawie przed wirusem część miast m.in. we Włoszech i Chinach zostało odciętych od świata, a wiele osób obawia się podawać sobie dłonie na powitanie. Taka sytuacja sprawia, że rośnie znaczenie choćby systemów telekonferencyjnych, czy nowych, zautomatyzowanych form dostaw m.in. e-zakupów. Przykładem może być pekiński startup Keruyun, który umożliwia zamawianie i dostarczanie internautom posiłków. Właśnie przejął go chiński gigant Alibaba, właściciel Aliexpressu.
Na znaczeniu zyskują również drony. Taka powietrzna forma dostaw z powodzeniem działa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta