Urzędy bardziej otwarte dla mieszkańców
Administracja publiczna ma sprawniej działać. Rząd wydał rozporządzenie określające zadania, które urzędnicy muszą wykonać, by zapewnić pomoc obywatelom.
Rząd chce, by większość urzędów pracowała na pełnych obrotach. 19 kwietnia wprowadził więc przepisy w tej sprawie. Dla samorządów zmieni się tylko jedno. Więcej petentów będzie kontaktowało się z nimi bezpośrednio.
Nic nowego
Nowe przepisy zawiera par. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU poz. 697).Wskazano w nim listę zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom, którymi muszą zająć się urzędnicy nawet w czasie epidemii >patrz ramka.
Większość samorządów realizuje te zadania, choć zajmuje im to więcej czasu niż przed epidemią. Tak jest m.in.: w Krakowie, Warszawie, Gdyni, Łodzi, Lublinie czy Olsztynie.
– W Olsztynie urząd jest czynny przez cały czas, choć pracujemy w ograniczonym zakresie. Ale wydawaliśmy i wydajemy dowody osobiste, akty zgonu, zaświadczenia o urodzeniu dziecka, udzielamy ślubów (na ceremonii mogą być obecni jedynie państwo młodzi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta