Cyfrowy świat z dnia na dzień mocniej zawładnął naszym życiem
Czym jest cyfrowy dobrostan w ogóle, a w szczególności w rodzinie, jakie jest miejsce digital wellbeing w narracji edukacyjnej i jakie są rekomendacje działań w obszarze cyfrowego dobrostanu w Polsce – o tym dyskutowali uczestnicy debaty nt. cyfrowego dobrostanu w rodzinie, zorganizowanej przez Samsung w ramach programu „Samsung CyfrOFFy kONtakt", który jest częścią globalnej inicjatywy firmy #EnablingPeople.
Tematyka ta coraz częściej pojawia się w mediach, ale głównie w odniesieniu do dorosłych – rzadziej edukacji czy rodziny. Tymczasem coraz więcej rodziców w ramach programu „Samsung CyfrOFFy kONtakt" sygnalizuje problemy związane z nadużywaniem technologii przez dzieci, brak wiedzy, jak wspierać dziecko wkraczające w świat cyfrowy i uchronić je przed niebezpieczeństwami związanymi z obecnością w sieci, z czego dziecko może korzystać w internecie, żeby to było mądre i twórcze.
Technologie w czasach pandemii
Pandemia zamknęła nas w domach, w których technologia stała się w dużej mierze jedynym oknem na świat i pośrednikiem w utrzymywaniu i nawiązywaniu nowych relacji z ludźmi.
Mówienie o cyfrowym dobrostanie w sytuacji – kiedy smartfon, komputer, tablet i inne urządzenia cyfrowe pozwalające na transmisję danych są w użyciu niemalże wszystkich członków rodziny i to praktycznie przez cały czas – nabiera nowego kontekstu i jeszcze większego znaczenia niż wcześniej. A przy tym nasz własny dobrostan staje się jeszcze większym dla nas wyzwaniem.
Aby debata kompleksowo ujmowała cyfrowy dobrostan w rodzinie, do udziału w niej zostali zaproszeni eksperci reprezentujący szeroki wachlarz wiedzy, doświadczeń i ról, które pełnią na co dzień. Wśród nich znaleźli się psychologowie, pedagodzy, badacze, nauczyciele,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta