Regiony stanęły do boju o pracę transgraniczną
W województwach graniczących z Niemcami i Czechami wzmaga się sprzeciw wobec ograniczeń, które zablokowały tysiące Polaków pracujących za granicą. Rząd ma się tym zająć na początku maja.
Setki mieszkańców Gubina, Zgorzelca, Kostrzyna nad Odrą i Słubic, którzy w miniony piątek protestowali, domagając się zniesienia obowiązującej od 17 marca 14-dniowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych, muszą się uzbroić w cierpliwość. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zajmie się tematem małego ruchu granicznego na początku przyszłego tygodnia – poinformowało nas w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu. Nie oznacza to jednak automatycznego zniesienia kwarantanny.
Zapewniając, że rząd rozumie sytuację mieszkańców terenów przygranicznych, CIR zaznacza, że za granicami Polski, np. w Niemczech, mamy do czynienia z dużo trudniejszą sytuacją, jeżeli chodzi o zachorowania. – Musimy brać pod uwagę ryzyko związane z możliwością przeniesienia wirusa z zagranicy oraz potrzeby mieszkańców terenów przygranicznych – zastrzega.
Wirus bezrobocia
Z kolei samorządowcy i mieszkańcy zwracają uwagę na inne ryzyko –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta