Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys to szansa na zmiany w energetyce

28 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Branża fotowoltaiczna w I kwartale br. mogła pochwalić się doskonałymi wynikami
źródło: Shutterstock
Branża fotowoltaiczna w I kwartale br. mogła pochwalić się doskonałymi wynikami

Mimo wcześniejszego pesymizmu ekspertów unijne cele w zakresie OZE mogą zostać osiągnięte. Paradoksalnie, za sprawą epidemii koronawirusa.

 

– Jeżeli spada nam zapotrzebowanie na energię elektryczną w całym systemie, to udział źródeł odnawialnych, które produkują energię niezależnie od zapotrzebowania, rośnie – przyznaje minister klimatu Michał Kurtyka. – Udział OZE w sektorze elektroenergetycznym – obok segmentów transportu, ciepłownictwa, chłodu – przyczynia się do realizacji krajowego celu OZE w finalnym zużyciu energii – dodaje.

Popyt mocno dołuje

Wraz z rozszerzaniem się epidemii i zastosowanymi przez rząd środkami zaradczymi zapotrzebowanie na prąd gwałtownie w ostatnich tygodniach spadło. Wystarczy prześledzić statystyki, o których pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej". 30 marca krajowy pobór energii sięgał poziomu 20,8 GW, co oznaczało 14-proc. spadek w stosunku do początku miesiąca. Ledwie tydzień później – 6 kwietnia – zapotrzebowanie nie dobijało już nawet 20 GW.

Jak wyliczyli eksperci Forum Energii, w marcu zapotrzebowanie na moc zmniejszyło się o 7–8 proc. Ale to jeszcze nic: w Europie są rynki, na których spadek sięgnął 30 proc., co pokazuje, że do dna może być całkiem daleko.

Ze statystyk Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w marcu 71 proc. wyprodukowanego w Polsce prądu pochodziło z węgla (50,21 proc. z kamiennego, 20,71 proc. – z brunatnego)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11645

Wydanie: 11645

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament