Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop nie pozbawia wsparcia z tarczy

30 kwietnia 2020 | Kadry i Płace | Tomasz Sancewicz

Czy pracodawca musi zwrócić rządowe dofinansowanie, jeśli wyśle pracownika na urlop wypoczynkowy? Wydaje się, że nie, choć są również opinie przeciwne.

Tzw. tarcza antykryzysowa nie wyjaśnia tego wprost, ale wydaje się, że pracodawca, który obejmuje pracowników przestojem ekonomicznym i zwraca się do rządu o dofinansowanie z tego tytułu, może domagać się dofinansowania także za okres, kiedy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Tarcza antykryzysowa mówi, że pracodawca, którego obroty spadły o wskazaną tam wartość, może wprowadzić w zakładzie pracy przestój ekonomiczny, wysłać ludzi do domu oraz złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia takich pracowników. Problem prawny i praktyczny dotyczy tego, że mówiąc o dofinansowaniu ustawa posługuje się pojęciem „wynagrodzenie" i nie wiadomo, jakie elementy tego wynagrodzenia obejmuje. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi przysługuje np. wynagrodzenie urlopowe za czas urlopu wypoczynkowego. Czy takie wynagrodzenie też jest dofinasowane? Na to pytanie ustawa nie odpowiada wprost. A jest to istotny problem praktyczny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament