Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upiorna noc poślubna

30 kwietnia 2020 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
To zdjęcie stało się symbolem radzieckiej okupacji Berlina. Czerwonoarmista wyrywa kobiecie rower przy całkowitej bierności gapiów. W rzeczywistoci w mieście działy się znacznie gorsze rzeczy
źródło: Getty Images
To zdjęcie stało się symbolem radzieckiej okupacji Berlina. Czerwonoarmista wyrywa kobiecie rower przy całkowitej bierności gapiów. W rzeczywistoci w mieście działy się znacznie gorsze rzeczy

Tuż przed północą 28 kwietnia 1945 r. na krótko zamilkły radzieckie działa ostrzeliwujące Berlin. Po dniu zażartych walk o każdą ulicę niemieckiej stolicy zarówno nacierający czerwonoarmiści i żołnierze LWP, jak i obrońcy miasta musieli odpocząć. Na krótko zapadła gwiżdżąca w uszach cisza.

W bunkrze Hitlera na chwilę zapanowała względna normalność. Eva Braun poprosiła swoją służącą Liesl Ostertag o ułożenie fryzury. Następnie przygotowała długą czarną suknię ozdobioną wokół szyi srebrnymi cekinami, ulubiony zegarek z brylantami i czarne zamszowe buty z ekskluzywnej włoskiej kolekcji Ferragamo.

Kwadrans po północy Adolf Hitler zaprosił do gabinetu swojego kamerdynera obersturmbannführera Heinza Lingego. Grzecznie poprosił go o przygotowanie w saloniku dwóch dużych koców i zdobycie benzyny, która miałaby posłużyć jako paliwo do kremacji zwłok dwóch osób. Na koniec rzucił niedbale, żeby Linge przygotował niewielkie przyjęcie weselne dla kilku osób.

O godzinie 1 w nocy Adolf Hitler wziął pod rękę Evę Braun...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament