Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedoszły chiński noblista Shen

30 kwietnia 2020 | Rzecz o historii | Bogusław Chrabota
autor zdjęcia: Bogusław Chrabota
źródło: Rzeczpospolita

Shen Congwen to jeden z moich chińskich idoli

Dostałby prawdopodobnie literackiego Nobla w 1988 roku, ale zmarł, zanim komitet zdążył rozważyć jego kandydaturę. Miał już 86 lat i mimo że należał do wyjątkowo długowiecznego pokolenia (jego przyjaciel, ekonomista i sinolog Zhou Youguang, dożył 111 lat), zmarł na zawał serca przynajmniej kilka miesięcy za wcześnie. Gdyby nie ta niespodziewana dla wielu śmierć, historia światowej literatury mogłaby wyglądać inaczej, z pierwszym chińskim noblistą w osobie Shena, na rok przed tragedią na Tiananmen. Był kandydatem idealnym, wybitnym pisarzem, ofiarą komunistycznych represji, żyjącym – zarazem – symbolem przemian i odprężenia. Dziś jest jednym z najsławniejszych klasyków chińskiej literatury XX wieku.

Urodził się na przedmieściach Fenghuang, chińskiego miasta – Feniksa, w prowincji Hunan. Należał, co miało znaczenie dla jego literatury, do mniejszości Miao. Rodzina Shena, jak większość przygniecionych ekonomiczną dominacją Chińczyków Han członków klanów Miao, nie należała do miejscowej elity. Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament