Stare i nowe prawa kwantowe
Choć uważamy je za nowe, to zasady mechaniki kwantowej wynikają tak naprawdę ze stworzonej 400 lat temu zasady względności Galileusza – mówi dr hab. Andrzej Dragan.
Ogłosił pan wraz z profesorem Arturem Ekertem nowy sposób wyjaśnienia, skąd w ogóle biorą się zjawiska kwantowe. Twierdzicie, że przyczyna tkwi w szczególnej teorii względności.
Zadziwiło nas, że obie te teorie tak fantastycznie do siebie pasują i wcale sobie nie przeczą. Zaczęliśmy więc przyglądać się strukturze szczególnej teorii względności. Okazuje się, że jeśli spojrzy się na wyprowadzenie równań teorii względności, to z matematycznego punktu widzenia tam zawsze istnieją dwa rozwiązania. Tak jak równanie kwadratowe ma zawsze dwa pierwiastki, tak samo wyprowadzenia elementarnych własności szczególnej teorii względności dają dwa rozwiązania. Jedno z tych rozwiązań opisuje obserwatorów, którzy poruszają się z prędkościami mniejszymi niż prędkość światła. To są ci obserwatorzy, którzy opisują dobrze nam znaną rzeczywistość wraz ze wszystkimi znanymi egzotycznymi konsekwencjami dotyczącymi właściwości czasu i przestrzeni. Natomiast jest też druga rodzina rozwiązań, którą zwykle się wyklucza. Ta rodzina rozwiązań opisuje obserwatorów poruszających się z prędkościami większymi niż prędkość światła. Wiadomo w zasadzie od zawsze, że gdyby rozpatrywać, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta