Zakaz obniżania etatów cudzoziemcom wbrew Konstytucji
Uznanie, że rozwiązań z tarczy nie wolno stosować do cudzoziemców, prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad państwa prawa. Ponadto obniżając etaty tylko Polakom firma ryzykuje brakiem prawa do wsparcia oraz zarzutami o dyskryminację.
Tzw. tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość obniżenia etatu i odpowiednio pensji pracowników w firmach, w których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19. Niestety specustawa o COVID-19 nie reguluje wprost kwestii, czy zmianę etatu można stosować także do cudzoziemców wykonujących pracę na podstawie zezwoleń określających warunki ich zatrudnienia.
Warunki zatrudnienia
Tylko niektórzy cudzoziemcy mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy i nie potrzebują zezwoleń. Dotyczy to m.in. obywateli UE czy cudzoziemców posiadających pobyt stały. Pozostali obcokrajowcy mogą pracować w Polsce na warunkach wskazanych w zezwoleniach na pracę, oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy czy zezwoleniach na pobyt, z wyjątkami określonymi w przepisach.
Przepisy specustawy
o COVID-19 nie wprowadziły szczególnych zasad dla cudzoziemców. Pojawiły się wątpliwości, czy pracodawcy mogą obniżać im etaty zgodnie z tarczą. Niektórzy twierdzą, że jest to niedopuszczalne z uwagi na art. 2 ust. 1 pkt 22a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (upzi). Zgodnie z nim, pracodawca nielegalnie powierza cudzoziemcowi pracę, jeżeli ten wykonuje ją na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę lub wykonuje pracę na innych warunkach lub na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta