Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koronawirus szerzy się łatwiej niż ebola i lassa

30 kwietnia 2020 | Świat | Jerzy Haszczyński
źródło: AFP

Nigeria, najludniejszy kraj Afryki (200 mln mieszkańców), już w marcu wprowadził ograniczenia równie drastyczne jak większość państw Zachodu. Teraz oficjalnie jest tam zaledwie 1,5 tys. zakażonych i 44 ofiary.

– Ale koronawirus jest bardziej niebezpieczny niż znane ebola czy lassa, bo łatwiej się rozprzestrzenia – mówi „Rzeczpospolitej" Idayat Hassan, szefowa prestiżowego think tanku ze stolicy, kraju Abudży. Ona sama od kilku tygodni nie wychodzi z domu.

Nie mogą sobie na to pozwolić liczni biedacy – próbują zarobić, nie podporządkowują się zakazom. (Na zdjęciu: przedmieścia 21-milionowego Lagos). Między dzielnicami jest wiele punktów kontrolnych. Dochodzi też do rabunków. – Ludzie nie mają co do garnka włożyć – tłumaczy „Rz" Polak mieszkający od lat w Lagos.

W północnym stanie Kano tajemnicza choroba zabiła, jak głoszą plotki, setki ludzi. Ale tych ofiar nie uwzględniono w covidowych statystykach. Zaniepokojony prezydent Muhammadu Buhari mówił w poniedziałek do narodu, że sprawa jest wyjaśniana. Wprowadził całkowitą izolację stanu na dwa tygodnie.

Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament