Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys jest, ale inwestycje nie mogą czekać

30 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek

Europa jest regionem, który najbardziej ucierpi z powodu załamania transportu lotniczego spowodowanego wybuchem pandemii Covid-19 – wynika z ocen Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. MATERIAŁY POWSTAŁY WE WSPÓŁPRACY Z POLSKĄ AGENCJĄ ŻEGLUGI POWIETRZNEJ

 

Jako pierwsze otrzymały pomoc linie lotnicze. I słusznie. Bo od ich kondycji zależy przyszłość transportu lotniczego na naszym kontynencie i poza nim.

Żeby ulżyć finansom przewoźników, porty lotnicze już nie pobierają opłat za niewykorzystane sloty. A Eurocontrol nadzorująca wszystkie europejskie agencje kontroli żeglugi powietrznej zdecydowała o rezygnacji do jesieni z kasowania należności za przeloty nad terytorium krajów Unii Europejskiej. Zwolnienie dotyczy nie tylko lotów z pomocą humanitarną, ale i tych, co pozostało z kursów rejsowych. Ulga dla jednych to jednocześnie obciążenia dla innych. W tym przypadku dla europejskich agencji żeglugi powietrznej, które pozbawione finansowania przez pół roku stoją przed coraz bardziej realną wizją bankructwa. W ich przypadku nie można mówić o zawieszeniu działalności, bo brak lotów nie oznacza możliwości zamknięcia wież kontroli ruchu.

Niebo jest otwarte

Zgodnie z ustawą o PAŻP agencja zobowiązana jest do zapewnienia służby na lotniskach, jeżeli polska przestrzeń powietrzna nie została zamknięta. A ta pozostaje otwarta. Im szybciej przewoźnicy wrócą do latania, tym większe są szanse na powrót normalności w transporcie lotniczym. Chociaż nikt nie ma już wątpliwości, że ma to być nowa normalność i powrót do takiego przemieszczania się samolotami, jak jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament