Złudne poczucie bezpieczeństwa
Jeżeli natychmiast nie nastąpi radykalna zmiana procedur, nie będzie lepiej – mówi Jacek Tylewicz, poznański sędzia w stanie spoczynku.
Po kilku tygodniach zawieszenia lub pracy na minimalnych obrotach sądy powoli wracają do orzekania. Wprawdzie okoliczności nie są normalne, ale wymiar sprawiedliwości musi działać. Zgadza się pan z tym, że w czasie pandemii także?
Nie podlega to żadnej dyskusji. Musi działać bez względu na okoliczności. Oczywiście pod warunkiem zapewnienia uczestnikom postępowania pełnego bezpieczeństwa.
Sądy wracają, ale powoli. To chyba nie najlepiej wróży obywatelom, którzy od miesięcy czekają na załatwienie swojej sprawy w sądzie?
Nie unikniemy zapaści. Na zapaść sprzed pandemii dołoży się bowiem skutek pandemiczny. To oznacza, że wracamy do czasu sprzed 15 lat. Dowód? Na wpis do księgi wieczystej w jednym z dużych sądów rejonowych dzisiaj trzeba czekać około sześciu miesięcy, a jeszcze niedawno wystarczyły dwa tygodnie.
Powrót po kilku tygodniach bezruchu sprawia, że powstały zaległości. Patrząc na kondycję sądów sprzed pandemii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta