Rozprawy online – przeczekać czy się przyzwyczaić?
Koronawirus, o dziwo, może usprawnić działanie sądownictwa. Rozprzestrzenianie się wirusa SARS CoV-2 wymusiło szczególne rozwiązania zabezpieczające zdrowie publiczne. Również dla sądownictwa. Anna Hrycaj, Agnieszka Owczarewicz
8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r., poz. 374), W art. 14a ust. 4 i 5 wprowadziła katalog spraw pilnych. W sprawach pilnych, zgodnie z art. 15zzs ust. 2 nie wstrzymuje się rozpoczęcia i nie zawiesza biegu terminów. W pozostałych sprawach bieg terminów procesowych i sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty zawiesza na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Zgodnie z art. 15zzs ust. 6 nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych, z wyjątkiem spraw określonych w art.14a ust. 4 i 5.
Takie rozwiązanie zamroziło sądownictwo bez względu na to, że zgodnie z art. 14a ust. 9 prezes sądu może zarządzić rozpoznanie każdej sprawy jako pilnej, jeżeli jej nierozpoznanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną, a także gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj także: Rafał Krawczyk: Link do rozprawy online przyniesie w torbie listonosz
Warto wspomnieć, że i bez tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta