Bony na innowacje dla firm będą dłużej dostępne
O pieniądze na opłacenie kosztów usług badawczych i rozwojowych prowadzonych na zlecenie przedsiębiorcy przez jednostki naukowe, będzie można występować do 30 września.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedłużyła termin, do którego mikro, małe i średnie firmy mogą występować o dofinansowanie na realizację projektów służących poprawie innowacyjności. Chodzi o takie działania, które pozwolą opracować nowy lub znacząco ulepszony wyrób, usługę, technologię lub projekt wzorniczy. Co istotne, przedsiębiorca nie musi mieć doświadczenia w prowadzeniu tego typu projektów rozwojowych. Nie musi także dysponować odpowiednim wyposażeniem, ani wykwalifikowaną kadrą. Prowadzenie prac badawczych, rozwojowych lub związanych ze wzornictwem ma być bowiem powierzone zewnętrznej jednostce naukowo-badawczej. To ona, na zlecenie i we współpracy z przedsiębiorcą, ma pełnić rolę wykonawcy w projekcie. Natomiast efekty jej prac powinny później zostać wdrożone przez przedsiębiorcę.
Uwaga! Na część wdrożeniową, czyli związaną z inwestycjami w zakup i montaż środków trwałych, także można uzyskać dofinansowanie. Jednak w tym celu należy przygotować odrębny wniosek.
Jak wynika z powyższego opisu, przedsiębiorcy mogą otrzymać pieniądze właśnie na sfinansowanie kosztów wynagrodzenia jednostki badawczej. (...)
Na tym polega system dotacji - oparty na refundacji poniesionych wydatków - w działaniu 2.3.2 „Bony na innowacje" (etap usługowy). O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro-, mali lub średni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta