Sposoby ustalania wyniku finansowego w księgach rachunkowych
Jednym z najważniejszych parametrów służących do oceny kondycji finansowej jednostki jest jej wynik finansowy. Stanowi on również podstawę do wyliczania licznych wskaźników, na podstawie których poddaje się ocenie efektywność i zyskowność działalności.
W artykule omawiamy rachunek wyników dla jednostek innych niż zakłady ubezpieczeń, reasekuracji i banki.
Algorytm jego ustalania jest zaprezentowany w rachunku zysków i strat, zwanym również rachunkiem wyników. Rachunek zysków i strat informuje użytkowników sprawozdania finansowego o efektywności poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności i o źródłach wypracowanego zysku bądź poniesionej straty.
Istotne aspekty ustalania wyniku finansowego to:
∑ stosowany rachunek zysków i strat (kalkulacyjny albo porównawczy), który determinuje sposób ustalenia wyniku;
∑ przyporządkowanie poszczególnych kategorii przychodów i kosztów do właściwych pozycji rachunku zysków i strat, co pozwala na identyfikację źródeł straty bądź zysku.
Sposób ustalania wyniku nie jest precyzyjnie regulowany w ustawie o rachunkowości (dalej: uor). Nie więcej wskazówek w tym zakresie znajdziemy w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSSF). Przepisy te są zaprezentowane w sposób chaotyczny w różnych artykułach ustawy o rachunkowości, a w przypadku MSSF głównie w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych (dalej: MSR 1).
Uwaga!
Metoda ustalania wyniku finansowego oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta