Oczekiwana reakcja Starego Kontynentu
Sylvain Broyer, Marcin Petrykowski Z perspektywy makroekonomicznej odpowiedź Europy na kryzys napawa optymizmem: wspiera zrównoważony wzrost i solidarność. Polska na tym tle wypada nadzwyczaj dobrze.
W odpowiedzi na kryzys rządy państw europejskich zobowiązały się do uruchomienia bezprecedensowych środków fiskalnych. Rynki wydają się oceniać pozytywnie te działania. Mimo bardzo niskiego oprocentowania obserwujemy nadsubskrypcje emisji obligacji skarbowych krajów UE, a w całej Europie rentowność papierów skarbowych jest zbliżona do poziomu z końca 2019 r. Chociaż w przypadku długu niektórych państw UE spread i wyceny instrumentów pochodnych takich jak swap ryzyka kredytowego (CDS) poszerzyły się, nie są nawet blisko poziomu z poprzednich szoków gospodarczych. Fragmentacja europejskich rynków finansowych jest mniejsza niż w 2009 lub 2012 r.
Wzrost po roku spadku
Są też wyraźne przesłanki wskazujące, że odpowiedź na pandemię Covid-19 będzie miała inny skutek niż po kryzysie finansowym 2008 r., mimo że recesja może być głębsza. Prognozy S&P przewidują, że w tym roku PKB spadnie o 6 proc. w Niemczech, o 8 proc. we Francji i 10 proc. we Włoszech. Wzrosną wskaźniki zadłużenia w stosunku do PKB – w wyniku recesji i bezprecedensowej odpowiedzi fiskalnej.
Chociaż w 2020 r. zadłużenie w relacji do PKB wzrośnie, będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta