Kluczowe 30 lat w historii Krakowa
Miasto umacnia znane atuty i buduje nowe. To już nie tylko kultura, nauka czy zabytki, ale również duży rynek pracy oraz otwartość na biznes i ludzi. materiał przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa
Czy 30 lat w historii jednego z najstarszych polskich miast to dużo? Pewnie niewiele. Jeśli jednak zastanowimy się, jak Kraków wykorzystał ostatnie trzy dekady, to powinniśmy dojść do jednego wniosku – miasto z pewnością nie zmarnowało tego czasu.
Jubileusz samorządu upływa w cieniu wywołanym epidemią i obawami o kolejne lata w aspektach zdrowotnych, społecznych czy ekonomicznych. Już wiemy, że kryzys nie ominie również Krakowa. Dlatego tym bardziej warto przypomnieć, jak duża była skala i dynamika przemian, jakie zaszły w stolicy Małopolski w ostatnim czasie. Dzięki nim Kraków stał się miastem nowoczesnym, atrakcyjnym i otwartym.
Kraków od lat rośnie w siłę i zyskuje coraz większe znaczenie na wielu płaszczyznach, dzięki czemu jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla kolejnych grup użytkowników: mieszkańców, turystów, pracowników czy przedsiębiorców. Niegdyś o stolicy Małopolski mówiło się przede wszystkim w kontekście cennych zabytków, ciekawej historii i dziedzictwa kulturowego, którego wartość potwierdza wpis na listę UNESCO, co docenili goście z całego świata (tylko w 2019 r. było ich blisko 14 mln). Od zawsze Kraków był (i nadal jest) również ważnym ośrodkiem akademickim, z cenioną kadrą naukową i obecnie ponad 160 tys. studentów, z których co roku 55 tys. opuszcza mury krakowskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta