Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzory formularzy uzasadnień w sprawach karnych (2)

27 maja 2020 | Sądy i Prokuratura | Artur Kotowski

To praktyka kontroli odwoławczej ukształtowała sposób sporządzania uzasadnień.

Ustawodawca argumentował konieczność wprowadzenia formularzy uzasadnień jednoznacznie: trzeba zredukować ich objętość, bo nie służy interesom ani podsądnego, ani wymiaru sprawiedliwości.

Odwoływał się do przewlekłości postępowań oraz nakładu pracy koniecznego do sporządzenia uzasadnienia. Wypada jednoznacznie wskazać, że praktyka uzasadniania na poziomie teorii prawa i dogmatyki prawa karnego oceniana była nie tyle jednoznacznie negatywnie, ile dostrzegano pewne wadliwości tej praktyki.

Więcej formy niż treści

Jako podstawowy problem wskazywano nieadekwatną do wagi spraw objętość treści, przesadną opisowość uzasadnień, nikłą autorefleksyjność sądów, masowe, acz nie zawsze konieczne powoływanie źródeł literaturowych bądź właściwych judykaturze. Wypada stanąć w obronie tej praktyki, a raczej zwrócić uwagę, że była wynikiem interakcji sądów rozpoznawczych (pierwszej instancji) z odwoławczymi. To praktyka kontroli odwoławczej ukształtowała sposób sporządzania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11669

Wydanie: 11669

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament