Tarcza chroni, ale są wątpliwości
Polskie firmy dobrze wykorzystały okres prosperity. Sporo z nich zbudowało poduszkę finansową pomagającą im przeżyć trudny okres – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku. Chwali tarczę finansową, ale zwraca uwagę na niedociągnięcia. MACIEJ RUDKE
Od prawie miesiąca działa tarcza finansowa PFR, z której pieniądze przekazywane są firmom za pośrednictwem banków. Jak ocenia pan ten program?
To przełomowe rozwiązanie, pierwszy program, z którego firmy mogą dostać szybko pieniądze od razu na swój rachunek w banku. Biorąc pod uwagę, że został przygotowany zaledwie w dwa tygodnie, działa bardzo dobrze. Częściowo to pomoc zwrotna, ale bez odsetek i dająca firmom realne wsparcie. Banki stanęły na wysokości zadania i pokazały, że w trudnych chwilach można na nie liczyć. Mobilizacja, głównie tych dużych banków, była ogromna, aby stworzyć klientom wygodne aplikacje i połączyć systemy bankowe z PFR. Przez dwa tygodnie wielu pracowników sektora pracowało intensywnie, także po godzinach. Nasi klienci zwracają jednak uwagę na parę niedociągnięć w tarczy.
Jakich?
Pojawiają się wątpliwości dotyczące interpretacji niektórych zapisów. Czy przez zatrudnionych rozumie się tylko pracowników na etacie czy także na umowach cywilnoprawnych? Czy jeśli ktoś ma cztery firmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta