Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższy czas na rozstanie się z zatrudnionym ma określone skutki

17 czerwca 2020 | Orzecznictwo | Ryszard Sadlik

Umowne wydłużenie okresu wypowiedzenia oraz odszkodowanie w wysokości umownie wydłużonego okresu wypowiedzenia stanowią dwa niezależne od siebie uprawnienia pracownika.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę ustalone w kodeksie pracy mają, co do zasady, charakter wiążący dla pracodawców. Jednakże orzecznictwo sądowe zasadniczo dopuszcza możliwość umownego ich wydłużania. Natomiast kontrowersje budzą skutki zastosowania przedłużonych okresów wypowiedzenia w zakresie ustalenia wysokości odszkodowania należnego pracownikowi w razie wadliwości wypowiedzenia.

Ustawowe okresy wypowiedzenia

Przypomnieć należy, że okresy wypowiedzenia uregulowane zostały w kodeksie pracy w sposób zróżnicowany dla poszczególnych rodzajów umów o pracę. Największe znaczenie w praktyce ma wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony, unormowane w art. 36 § 1 k.p. Według tego przepisu okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,

2) miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy,

3) trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata.

Istotne jest przy tym, że do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23(1), a także w innych przypadkach, gdy z mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11686

Wydanie: 11686

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament