Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrukturyzacja w dobie pandemii

17 czerwca 2020 | Ekonomia i rynek
Procesów restrukturyzacyjnych będzie coraz więcej
autor zdjęcia: Andrii Yalanskyi
źródło: Shutterstock
Procesów restrukturyzacyjnych będzie coraz więcej

Epidemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw pogorszyła się. Jakie mają opcje? ARTYKUŁ POWSTAŁE WE WSPÓŁPRACY Z KPMG

 

Jak przeprowadzić restrukturyzację lub upadłość? Z jakimi wyzwaniami wiążą się te procesy? Na te pytania odpowiadali eksperci KPMG podczas ostatniej już z czterech konferencji, które odbywały się online w cyklu „KPMG (e)Forum – Biznes w czasach pandemii". Patronem wydarzenia była „Rzeczpospolita".

– Wiele firm bez przeprowadzenia restrukturyzacji nie będzie w stanie prowadzić dalej działalności – podkreśla Marek Król, radca prawny z kancelarii D. Dobkowski, stowarzyszonej z KPMG w Polsce. Przedsiębiorcy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich biznes w nowym, postpandemicznym otoczeniu rynkowym ma sens bytu i czy restrukturyzacja może wyprowadzić firmę z powrotem na ścieżkę wzrostu. Jeśli odpowiedź jest przecząca i zmiany są nieodwracalne, należy rozważyć likwidację przedsiębiorstwa albo upadłość.

Przesłanki i koszty

Wybór rodzaju postępowania to pierwszy krok. Potem należy zastanowić się m.in. nad odpowiednią formą procesu restrukturyzacyjnego.

– Forma pozasądowa sprawdza się, gdy mamy jednego lub kilku wierzycieli i możemy sami doprowadzić do zawarcia porozumienia. Z kolei sądowa stosowana jest przy większej liczbie wierzycieli – wskazuje Marek Król. Zwraca uwagę na istotną kwestię: wbrew obiegowej opinii restrukturyzacja to nie tylko cięcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11686

Wydanie: 11686

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament