Do opodatkowania starcza notarialne przeniesienie własności
Dla dostawy towarów, tj. odpłatnego zbycia nieruchomości, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne jej wydanie.
Spółka w sierpnia 2016 r. złożyła korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2016 r., w której wykazała kwotę do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.
To zaowocowało jednak nie zwrotem, ale kontrolą, która wykazała nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego wykazanego w korekcie. Fiskus wytknął podatniczce, że błędnie zaewidencjonowała w rejestrze zakupów VAT, a następnie rozliczenie faktur dotyczących zakupu nieruchomości, które na dzień złożenia deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu nie były w jej władaniu.
Chodziło o stan niepewności prawnej nieruchomości wynikający z toczących się spraw administracyjnych i przed sądem okręgowym. Taka sytuacja zdaniem urzędników powoduje, po pierwsze warunkową skuteczność dokonanej transakcji z punktu widzenia cywilistycznego, a po drugie stanowi realną przeszkodę do przejęcia władztwa ekonomicznego nad nieruchomościami (rozporządzania jak właściciel). Zatem w dacie zawarcia transakcji, nie można mówić o możliwości dokonania skutecznej dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Po zakończonej kontroli spółka nie skorzystała z możliwości skorygowania deklaracji w sposób polecony przez fiskusa. A to z kolei spowodowało, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta