Centra usług rosną pomimo wirusa
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jako jeden z nielicznych przewiduje w tym roku wzrost zatrudnienia. Co prawda wyhamuje on do 3–7 proc., ale i tak oznacza to tysiące nowych miejsc pracy – także dzięki nowym inwestycjom. ANITA BŁASZCZAK
– ABSL uczestniczy obecnie w rozmowach z kilkunastoma inwestorami, wśród których są dwie marki tak atrakcyjne jak JP Morgan – podkreślał Wojciech Popławski, wiceprezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podczas wtorkowej prezentacji dorocznego raportu na temat branży, która ma już ok. 3,5-proc. udział w polskim PKB i ponad 5-proc. udział w zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Ten udział w najbliższych miesiącach może się zwiększyć, gdyż usługi biznesowe (BSS) są jedną z nielicznych branż, które w prognozach na 2020 r. mają zwiększenie zatrudnienia.
Co prawda wybuch pandemii skorygował w dół wcześniejszą prognozę (przewidywała 10-proc. wzrost liczby pracowników), lecz zakładane teraz tempo rozwoju 3–7 proc. i tak oznacza 10–25 tys. nowych miejsc pracy. W tym bardziej optymistycznym scenariuszu zatrudnienie w sektorze BSS na koniec marca 2021 r. zwiększy się do 363 tys.
Miliardy z eksportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta