Nabycie udziałów w spółce zależnej i alokacja kosztów do źródła przychodów
WSA w Warszawie dostrzega, że nabycie udziałów w spółkach zależnych nie zawsze ma na celu bierne oczekiwanie na otrzymanie dywidendy czy poszukiwanie okazji do szybkiego upłynnienia nabytego aktywa, lecz często jest elementem strategii biznesowej pozwalającej na generowanie przychodów.
Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono rewolucyjny mechanizm rozliczania dochodu w podziale na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe rodzaje przychodów. W związku z tym, że są to regulacje ciągle relatywnie nowe, ich prawidłowe stosowanie rodzi istotne pytania, na które muszą odpowiadać także sądy administracyjne w trakcie sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (o czym w dalszej części artykułu).
Jedną z kwestii praktycznych, która wzbudza istotne kontrowersje, jest traktowanie kosztów finansowania zaciągniętego na nabycie udziałów w spółkach zależnych. Upraszczając – problem sprowadza się do ustalenia, do którego koszyka przychodów (kapitałowy vs. ogólny) powinny trafiać koszty nabycia udziałów w spółce zależnej inne niż cena za nabyte udziały (ujmowana w wyniku podatkowym dopiero na moment sprzedaży tychże), np. odsetki od kredytu.
Powód sporu – nieefektywność podatkowa
Z perspektywy polskiego podatnika alokacja kosztów odsetkowych do danego źródła może mieć istotne i bardzo zróżnicowane implikacje podatkowe, zwłaszcza że z reguły koszty tego typu obciążają podmiot nabywający udziały w długim okresie. W rezultacie, ujęcie podatkowe kosztów finansowania nabycia udziałów może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta