Strata przedawnia się po pięciu latach
Firma, która zakończy 2020 rok z ujemnym wynikiem, musi przechowywać dokumenty księgowe do końca 2026 r. MONIKA POGROSZEWSKA
Pandemia koronawirusa sprawia, że większa niż w poprzednich latach liczba firm może zakończyć rok podatkowy ze stratą. Co ważne, w takim przypadku nie trzeba będzie przechowywać dokumentów aż dziesięć lat. Skarbówka potwierdza w najnowszej interpretacji, że pięcioletni termin przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym złożona zostanie deklaracja podatkowa wykazująca nadwyżkę kosztów nad przychodami. Nie ma znaczenia, że strata może być rozliczana również w kolejnych okresach rozliczeniowych.
Zmiana na korzyść
Taką interpretację (nr 0111-KDIB1-2.4017.4.2020.1. MZA) uzyskała od fiskusa spółka z grupy hotelarskiej, która poniosła straty w 2014 r. i odliczyła je od dochodu w 2017 i w 2018 r. Ma jednak wątpliwości, jak długo powinna przechowywać dokumentację podatkową. Pytanie dotyczy również strat ponoszonych w przyszłości.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że spółka jest zobowiązana przechowywać dokumenty księgowe za lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta