Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowa nowa polityka dla spółek

17 czerwca 2020 | Rachunkowość | Monika Błońska, Katarzyna Koprowska

Uczestnicy rynku kapitałowego powinni pamiętać o zmianach, które uchwalone zostały w 2019 r. i wprowadziły powinność uchwalenia polityki wynagrodzeń i dematerializację akcji.

Choć z uwagi na sytuację epidemiologiczną wejście tych obowiązków w życie zostało odroczone, warto już teraz przygotować się do nich.

Pierwszą z nowości jest obowiązek uchwalenia polityki wynagrodzeń w spółkach giełdowych. 30 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej. Nowelizacja ta nałożyła nowe obowiązki na polskie spółki kapitałowe, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zarządzających ASI i domów maklerskich). Tym samym wobec akcjonariuszy spółek notowanych na NewConnect przepisy nowelizacji nie znajdą zastosowania.

Spółki giełdowe są zobowiązane do obowiązkowego uchwalenia polityki wynagrodzeń, które dotyczyć mają członków zarządu oraz rady nadzorczej. Polityka ta powinna być uchwalona przez walne zgromadzenie, a za jej przygotowanie – dla siebie, jak i dla rady nadzorczej – odpowiada zarząd. Nie wyłącza to inicjatywy akcjonariuszy czy członków rady nadzorczej.

Zgodnie z nowelą termin na podjęcie pierwszej takiej uchwały miał upływać 30 czerwca 2020 r., a zatem został skorelowany z terminem odbycia zwyczajnego walnego. Został jednak przedłużony do 31 sierpnia br. mocą rozporządzenia z 22 maja 2020 r. wydanego przez ministra finansów. Organy spółek powinny zatem pamiętać o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11686

Wydanie: 11686

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament